Arşivler

Son Yorumlar

Okuma Listesi

1- Birikimin Hamalları - Ali Ekber Doğan
2- 21. Yüzyılda Kapital - Thomas Piketty
3- Naylon Fiyaka - Zafer Ercan
4- Mekke'ye Giden Yol - Muhammed Esed
5- Doğru Bildiğimiz Yanlışlar - Abdülaziz Bayındır
6- Neoliberalizmin Kısa Tarihi - David Harvey
7- Ölümcül Öyküler - Edgar Allan Poe
8- Zihniyet ve Din - Sabri Ülgener
9- Bin Hüzünlü Haz - Hasan Ali Toptaş
10- Yaşayanlara Çağrı - Roger Garaudy
11- Korku ve Umut - Nihat Karademir
12- Roman Sanatı - Milan Kundera
13- Günlerin Getirdiği - Nurullah Ataç
14- Görme Biçimleri - John Berger
15- Niteliksiz Adam - Robert Mussil
16- Mit ve Anlam - Levi Strauss
17- Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti - Umberto Eco
18- Fontamara - Ignazio Silone
19- Halil Şerif Paşa - Michele Haddad

Şibumi

Polisiye-Casusluk türü romanlar bir bilim dalı olsa eminim Trevanian en azından Nikola Tesla kadar ünlü olurdu. Kim olduğu bilinmeyen, takma isimle kitaplarını çıkaran bu yazarın kimliği öldüğü zaman anlaşıldı. Bundan bir kaç sene evvel bir gazetede Trevanian’ın öldüğünü okumuştum. Amerika’da bir üniversitede profesörmüş meğersem. Japonyada doğmuş. Daha fazla bir şey hatırlamıyorum hakkında.

Şibumi yazarın en bilinen kitabı. Diğer bütün kitaplarını okudum, hakikaten de en güzeli bu diyebilirim. Japonların GO adlı oyununu bilenler ayrı bir haz alırlar muhakkak okurken. Zira kitabın bölümleri de bu oyunun bölümleri olarak ayrılmış. Tafsilatlı bir giriş, olayların kahramanın etrafında daralması ve süpriz neticeler. Kitabın kahramanı da hakikaten değişik bir tip. Kimlik kartıyla iki saniyede adam öldürebilen, 6-7 tane dili rahatlıkla konuşan. Psişik yeteneklere sahip bir süper-kahraman. Okuyacaklar için ayrıntıya girmiyorum. Bu türü sevenlerin başuçlarından ayırmamaları gereken bir kitap.

     “Bildiğin gibi şibumi sıradan, olağan görünümlerin altında yatan gizli üstünlükleri anlatır. Şöyle düşün. O kadar doğru bir söz ki, cesaretle söylenmesine gerek yok. O kadar dokunaklı bir olay ki, güzel olmasına gerek yok. O kadar gerçek ki, sahici olmasına gerek yok. Şibumi demek, bilgiden çok anlayış demek. Kendini kanıtlama gereği duymayan bir alçakgönüllülük demek. Sanatta şibumi zarif bir basitliği ifade eder. Büyük bir ruhsal rahatlıktır ama pasiflik değildir. Bir insanın kişiliğindeyse… nasıl söylemeli… Hakimiyet peşinde olmayan otorite mi? Onun gibi bir şey.”

Yorum Bırakabilirsiniz

yorumunuz

Bir Cevap Yazın