Bir başka oluyor kapitalizmin Ramazanları. Yeşil sermaye icat oldu olalı Ramazan’ın da şekli şemalı değişti. Beş yıldızlı otellerde kalınan; akşamları sema gösterileri, tiyatro ve konserle vakit geçirilen; iftar ve sahurlarda patlayana kadar yemek yenen; gündüzleri bol bol uyunan Ramazanlar artık hepimizin hayali. Hassas bedenlerimiz sıkıntıyı kaldıramıyor artık. Paramız arttıkça rahatımız da artsın istiyoruz. Refah seviyemizin yüksekliği ibadetlerimize de yansısın. Elimizden gelse ibadetlerimizi yapsın diye parayla adam tutacağız; o parayı da kırkta birlik zekâtımızdan düşeceğiz.

Televizyonda reklam saati. Bir bankanın reklamı var. Ramazan ayına özel süper bir faiz oranları varmış. Özel Ramazan kredisi. Popüler bir Ramazan melodisi eşliğinde sunuyorlar. Ben de saf saf izliyorum. Ramazan ile faizi aynı karede kullanılma cesaretleri alkışlanmaya değecek bir cesaret değil. Bunun yanlış olduğunu ben onlara hiç söylemedim çünkü. Manevi değerlerimle oynamayın, beni kızdırmayın demedim asla. İslam’la alay etmeyin; sizinle alışverişi keserim, iflas edersiniz diye bir tehdit savurmadım. Mazimde de böyle örnekler yok. Daha önce dinime dil uzatan hiçbir kurum ve kuruluş benim boykotlarım neticesinde iflas etmiş değil. Adım Mülayim, sert olsam ne yazar.

Bir halı fabrikasında namaz kılınmasına müsaade edilmediğine dair haberler okumuştum. Namaz kıldığım caminin halılarının markasına baktım bir gün. Ah benim Müslümanlığım ah dedim.

Geçtiğimiz yıllarda kurban bayramı ile yılbaşının; ramazan ile yılbaşının kesiştiği zamanlar oldu. Medyamız kurban etiyle içki içilir mi; iftardan sonra içki içilir mi sorularını sorup durdu. Büyük halk âlimleri kolaylık dini İslam’a bir kolaylık daha soktular. İçkinin günahı var orucun sevabı. İçkinin günahını alırsınız orucun sevabını dediler. Birileri bu dini halen çocuk oyuncağı zannediyor. Ramazan’a özel faizin hiçbir farkı yok bu mantaliteden.

Dini kolaylaştırmak uğruna bazı günahlar küçültülüp bazı sevaplar büyütülüyor. Faizin her türlüsü haram. Buna bulaşmakla Allah’a isyan etmiş oluyorsun. İçki içersen Allah’ın yasağına karşı gelmiş olursun. Her günahtan küfre giden bir yol var. Bir vakit namazını bile kasten kaçırmanın anlamını tahayyül bile edemezsin. Sen kim oluyorsun da Allah’ın emirlerine karşı geliyorsun. Allah’a karşı gelmek şirk’in ilk adımıdır. Allah hepimizi korusun bu günahlardan. Sevaplarına gelince. Akşama kadar ağzını kapalı tutman emin ol ki kahramanlık değil. Yapıp ettiklerin “inkar edemeyeceğin”; “saymaya kalksan sayamayacağın” nimetlerin karşısında hiçbir şey. Üç kuruş sadaka verip, iki rekat namaz kılıp havaya girme.

Biz dinimizi; dinimizin emir ve yasaklarını küçümsediğimiz için başkaları da rahatlıkla küçümseyebiliyor. Günahlara kolaylıkla girdiğimiz için günahlara kolaylıkla davet ediliyoruz. Banka Ramazan ayına özel faiz oranı belirliyor; ben Müslüman olmama ve üstelik en kutsal ayımda olmama rağmen koşarak gidip çekiyorum krediyi. Bankayı eleştirsem, ayıplasam bankanın cevabı hazır. Ben para kazanmak için kurdum bu bankayı. Sen Ramazan ayında faiz ödersen; ben de kredi veririm. Sen dinine sahip çıkarsan ben de vermem. Bu kadar basit