Otobüs yolculuklarında yanıma bir tane polisiye kitap alırım, yolun sonuna kadar bitiririm. Haftasonu Ankara’ya giderken bir değişiklik yapıp yanıma bu kitabı aldım. Ödünç aldığım kitabı okuma fırsatı bulamamıştım, hazır Ankara’ya gidiyorken sahibine iade edeyim dedim. Yolda okunabilecek kadar akıcı bir şekilde yazılmış bilgilendirici bir kitaba denk gelmişim meğer. Bilgilendirici kitapların genelde olduğu gibi ağır ilerlemiyor kitap. Baştan sona bir çırpıda okunup bitirilebiliyor. Zaten o kadar kalın da değil. 150 sayfa civarında.

Tasavvuf nedir, tasavvuf ne zaman ortaya çıkmış ve yaygınlaşmış, islam tarihindeki tasavvuf büyükleri kimlerdir sorularına cevap bulabilmek ve tasavvuf büyüklerinin eserlerinden örnek parçalar okumak için bulunmaz bir eser. Yüzelli sayfada tasavvuf konusunda bilginiz oldukça ilerleyebilir.

Hallac-ı Mansur, Feriüddin Attar, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Genceli Niyazi, Abdurrahman Cami şu anda aklıma gelen isimler. Toplam 7 tasavvuf büyüğü, tasavvuf tarihinin 7 köşetaşını oluşturuyor gibi. İlk başta hayatı anlatılan Hallac-ı Mansu 11. yüzyılda yaşamış, sonuncu olan Abdurrahman Cami ise 15. yüzyılda. Girişte tasavvuf hakkında genel bir bilgi vererek başlayan yazar(lar) (Mojdeh Bayat & Muhammed Ali Jamnia) daha sonra Hallacdan başlayarak hayat hikayeleri ve eserleri hakkında bilgiler veriyor, eserlerden alıntılar yapıyorlar.

Kitap bende olmadığı için altını çizdiğim yerleri yazamayacağım buraya. Sadece aklımda kalan bir kısım: Hocasının derslerinden bir süre geri kalan bir mürit hocanın yanına gider ve geri kaldığı için üzüntüsünü beyan eder. Hoca gülümseyerek der ki: “On sene ara bile versen geri kalmazsın zira benim burada anlattığım her şeyi tırnağının ucuna bile yazabilirsin… Nefsinden kurtul…”

Bu kadar. İnsan yayınlarından çıkan bu kitabı Mojdeh Bayat ve Muhammed Ali Jamnia yazmış, Saliha Deniz çevirmiş. Sağolsunlar.