Arşivler

Son Yorumlar

Okuma Listesi

1- Birikimin Hamalları - Ali Ekber Doğan
2- 21. Yüzyılda Kapital - Thomas Piketty
3- Naylon Fiyaka - Zafer Ercan
4- Mekke'ye Giden Yol - Muhammed Esed
5- Doğru Bildiğimiz Yanlışlar - Abdülaziz Bayındır
6- Neoliberalizmin Kısa Tarihi - David Harvey
7- Ölümcül Öyküler - Edgar Allan Poe
8- Zihniyet ve Din - Sabri Ülgener
9- Bin Hüzünlü Haz - Hasan Ali Toptaş
10- Yaşayanlara Çağrı - Roger Garaudy
11- Korku ve Umut - Nihat Karademir
12- Roman Sanatı - Milan Kundera
13- Günlerin Getirdiği - Nurullah Ataç
14- Görme Biçimleri - John Berger
15- Niteliksiz Adam - Robert Mussil
16- Mit ve Anlam - Levi Strauss
17- Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti - Umberto Eco
18- Fontamara - Ignazio Silone
19- Halil Şerif Paşa - Michele Haddad

Pegasus Sırrı

Otobüs yolculukları sıkıcı oluyor. Saatlerce bir koltukta oturarak varılacak menzili beklemek gerçekten de çok zor. Bu yüzden ben otobüs seyahatlerinde çok akıcı kitaplar okuyarak zamanın hızlı geçmesi için gayret ederim. Geçen hafta Ankara’ya gitmem gerekti. Gitmeden önce kardeşimin kitaplarını karıştırırken karşıma bu kitap çıktı. Akıcı olur ümidiyle yanıma aldım. Yanılmamışım.

     Pegasus Sırrı birkaç saat içinde bitirebileceğiniz 400 sayfalık bir roman. Elimde Proust’un aynı kalınlıkta bir kitabı var fakat nadasa bıraktım. O kadar ağır ilerleyebiliyorum ki sonbaharda okuduğum 150 sayfadan sonra belki kış aylarında 150 sayfa daha okunur diye kenara bıraktım. birkaç mevsime bitecek. Pegasus Sırrı ise yolculuğa başladığım saatte başladığım, biraz uyuklama, birkaç mola, biraz etrafı izlemeye rağmen yolun sonunda sonuna gelinmiş olan bir kitap oldu benim için.
     Konuya gelince: Konu artık klasikleşmeye yüz tutan Tapınak Şövalyeleri meselesi. Bu konuda onlarca kitap gördüm, birkaç tane okudum. Özellikle Umberto Eco’nun Foucault Sarkacı sanırım bu konuda yazılmış en güzel kitap. Hatta bir ara bu kitabın da üzerinden gidip burada yazabilirim. Pegasus Sırrı diğer açıklayıcı kitapların aksine çok hareketli bir polisiye roman. Aksiyon hiç bitmiyor. Bir aksiyon filmi için senaryo olarak hazırlanmış da aynı zamanda romanı da çıkmış gibi duruyor. Eski bir ajan, kızkardeşinin şüpheli ölümü üzerine araştırma yapmaya başlar ve araştırdıkça durum daha çetrefilli bir hal almaya başlar.

Gregg Loomis’in yazmış olduğu kitap 400 sayfa ve Pegasus Yayınlarından çıkmış. Polisiye-Macera sevenler için harika bir kitap.

Yorum Bırakabilirsiniz

yorumunuz

Bir Cevap Yazın