Arşivler

Son Yorumlar

Okuma Listesi

1- Birikimin Hamalları - Ali Ekber Doğan
2- 21. Yüzyılda Kapital - Thomas Piketty
3- Naylon Fiyaka - Zafer Ercan
4- Mekke'ye Giden Yol - Muhammed Esed
5- Doğru Bildiğimiz Yanlışlar - Abdülaziz Bayındır
6- Neoliberalizmin Kısa Tarihi - David Harvey
7- Ölümcül Öyküler - Edgar Allan Poe
8- Zihniyet ve Din - Sabri Ülgener
9- Bin Hüzünlü Haz - Hasan Ali Toptaş
10- Yaşayanlara Çağrı - Roger Garaudy
11- Korku ve Umut - Nihat Karademir
12- Roman Sanatı - Milan Kundera
13- Günlerin Getirdiği - Nurullah Ataç
14- Görme Biçimleri - John Berger
15- Niteliksiz Adam - Robert Mussil
16- Mit ve Anlam - Levi Strauss
17- Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti - Umberto Eco
18- Fontamara - Ignazio Silone
19- Halil Şerif Paşa - Michele Haddad

Doktor Ox’un Deneyi

Doktor Ox’un deneyi beni ilkokul yıllarıma götürdü. Harçlıklarımdan biriktirdiğim paralarla aldığım Jules Verne kitapları hayal dünyamın gelişmesine büyük katkılarda bulundu. Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Seksen Günde Devri Alem, Aya Yolculuk, Dünyanın Ucundaki Fener… ve şu anda aklıma gelmeyen daha bir nice kitap. Her birinde başka bir yere gider her birinde başka bir heyecan duyardım. İnternetten kitap sipariş edecekken İthaki Yayınlarının Jules Verne külliyatını yeniden basmış olduğunu görünce bu sefer aynı heyecanı oğlum için hissettim. Baştan başlayarak tüm külliyatı alayım dedim ve birincisinden başladım. Doktor Ox’un Deneyi.

     Hadise 19. yüzyılda, Avrupa’nın orta yerinde unutulmuş bir kent olan Quiquendone’de geçiyor. Kentin kendi hallerindeki sakinleri o kadar sakindirler ki tehlike arz eden bir kemerin yıkılması bile kendi haline bırakılır. Belediye Başkanı ile yardımcısı saatlerce otururlar ama üç beş cümleden fazlasını konuşmazlar. Polis müdürünün varlığı dahi tartışma konusudur ki kentte çıkabilecek en büyük hadise bir sakinin başka bir sakine sükunetle: “Sen ne dediğini bilmiyorsun” demesidir.

Şehirde yaşayan bir mucit olan Doktor Ox insanların bu sükunetlerinden nefret etmektedir. Doktor Ox şehrin elektrikle aydınlatılma işinden sorumludur ve bilimsel deneyler yapmaktadır.

Hikaye özetle böyle. Ben bu hikayeyi daha önce okumamıştım. Çocukluk yıllarımda okumuş olsaydım bayılırdım eminim. Tabi bu yaşta okuyunca insan aynı duyguları hissedemiyor. İthaki yayınları tüm külliyatı tanesi 5 liradan satışa çıkarmış. Elimden geldiği kadar hepsini satın almayı düşünüyorum ben de.

Yorum Bırakabilirsiniz

yorumunuz

Bir Cevap Yazın