puslu-kitalar-atlasiKitabı bitirip son sayfasına 1992 tarihinin atılmış olduğunu görünce 18 senedir bu kitabı okumamış olduğum için hayıflandım. Yıllardır kitapçıların vitrinlerinde gördüğüm bu kitabı Ocak ayında Ankara’dan satın almışım. İletişim yayınlarından çıkan İhsan Oktay Anar kitabı 238 sayfalık bir fırtına.

Fırtına Arap İhsan’ın İstanbul’a gelmesi ile başlıyor. Hayatı denizlerde geçen bu levent bir çatışma sırasında kendisine sıkılan kurşunun, koyacak yer bulamadığı için koynuna soktuğu buluntu bir kitaba isabet etmesi neticesi hayatı kurtulunca kitapta yazılanları merak ediyor. Dişçi Kubelik’ten kitabı tercüme ettirmesini istiyor. Tercümeyi okumak yeğeni ‘ye nasip oluyor. Uzun İhsan Efendi ise birçok kahramanın birleşimi niteliğinde bir insan. Bir yandan Matrix’teki Morpheus, bir yandan Empati’deki özel yetenekli çocuklar, bir yandan da eski zaman alimlerinden birisi.
Kitap hikayelerin güzelliği ile okuyucuyu masal alemlerinde gezdirirken anlatımın güzelliği ile de edebi bir haz veriyor insana. Okurken çıkardığım notları kaybettiğim için daha fazla örnek veremeyeceğim ama okuduktan sonra elime alıp kağıdının kokusunu içime çektiğim, gerçekten de tadı damağımda kalan kitaplardan birisi oldu Puslu Kıtalar Atlası.