gunah

Müslüman Allah’ın emrettiğini yapıp yasakladığından kaçan kimse demektir. Emrettiklerini yapmak bize zor geliyor, namazıydı, orucuydu, haccıydı gayet zor işler. Yaparken zorlanıyoruz yapmadığımız zaman da ferahlık hissediyoruz. Yasaklardan kaçmak noktasında da o kadar gayretli değiliz. Yasak masak dinlemiyoruz. Neyimize güvendiğimizi sorsalar verecek cevabımız da yok. Güvencemiz olmadan Allah’ın YAPMA! Dediklerini dur durak dinlemeden yapıyoruz.

Müslümanlığı kolay bir şey sanıyoruz. Kalbimizin temiz olduğunu hissediyoruz nedense ve bu temizliğin bizi cennete götüreceğini sanıyoruz. Kalplerimiz muhakkak ki temizdir. Muhakkak dünyadaki tüm insanların kalbi tertemiz. Ama kurtuluşa ermek göründüğü kadar kolay değil. Cennet asla ve asla ucuz değil ve cehennem de lüzumsuz değil. Allah’ın ve bize gönderdiği rehberin; Peygamberimizin yasakladığı bazı fiiliyatlar var. Ayetler ve Hadislerle açıklanmış olan kötü fiiliyatlar. Kebair günahlar diye geçen bu fiiliyatları şöyle bir sıralayalım. Bakalım ne kadar yakınız kurtulmaya bu ak pak kalbimizle.

Kebair günahlar listesinin en tepesinde şirk var. En büyük günah başka şeyleri Allah’a ortak koşmak. Ayetlerde ve hadislerde söyleniyor zaten. Büyük günahları işlemezseniz Allah küçük kusurlarınızı örter diyor. Ama işte bu tür günahların örtülecek bir tarafı yok. Kabak gibi ortada günah oldukları ve bizi cehenneme götürecekleri. Örtülmüyor, örtülmüyor. Sihir ve büyü yapmak bir diğer büyük günah. Örtülmeyecek olanlardan. Adam öldürmek de öyle. Her insanın gözlerinin gördüğü bir tane kendine özgü dünya var ve bu insanı öldürdüğünüz zaman bu dünyayı yıkmış oluyorsunuz. Tüm dünyayı öldürmek kadar büyük bir suç. Sonrasında faiz yemek. Günümüz dünyasında bin bir türlü bahaneyle legalize edilmeye uğraşılan en büyük günahlardan birisi. Ben yemezsem başkası yiyecek, almamak akılsızlık vs. süslerle süslenmiş büyük günah. Yetim malı yemekle devam ediyor liste. Savaştan kaçmak da en büyükler arasında. Namuslu kadınlara zina iftirasında bulunmak da zirvedeki günahlardan. Bu yukarıda saydıklarımız kebairlerin en büyükleri. Zira Peygamber Efendimiz değişik zamanlarda büyük günahları sayarken önce bu günahları saymış. Yapmış olduğumuz hataları düşününce yüzümüze gölgeler düşüyor da Yaradan’ın Settar sıfatına sığınıyoruz ahirette ayıbımızı yüzümüze vurmaz da örter diye. Kebair günahlar düşünüldüğünde örtülme ihtimalinin de azaldığı gerçeğiyle yüzleşiyoruz da Rabbimiz bizi bu günahlara bulaşmaktan muhafaza buyursundan başka bir şey diyemiyoruz.

Büyük günahlar listesi yukarıda saydıklarımızla kapanmıyor. En fazla söylenenlerin dışında da biri birinden ayırt edilemez büyüklükte günahlar şöyle devam ediyor: Eşcinsellik, zina, içki içmek, yalancı şahitlik, gasp, ana-baba’ya isyan, bir hayvanı yakarak öldürmek, gıybet etmek, kumarın her çeşidi, rüşvet, avret yerlerini teşhir etmek, intihar etmek, bir organı kesmek…

Müslüman dünyadaki hayatını ciddiyetle yaşamalıdır. Kendisini helak olmaya götürebilecek şeylerin bilincinde olmalı ve bunlardan kaçınmalıdır. Yaratıcımız merhamet sahibidir, kullarının günahlarını örter, değişik hadis ve ayetlerde bazı zamanlarda yapılan ibadetlerin günahlara kefaret olduğunu okuyoruz. Rabbimizin günahlarımızı bağışlayacağı ümidi ile yapıyoruz ibadetlerimizi gelin görün ki bazı günahlar da var ki iyimserliğe meydan vermiyor. En büyük yedi günah olan şirk, sihir, katl, faiz, yetim malı yemek, savaştan kaçmak ve iftira etmek hakkında keffaret kabul edilmeyen günahlardır ki Allah herkesi bu günahlardan uzak tutsun. Cennetin kolay kazanılamayacağı noktasında bilinç sahibi olmamıza vesile olsun, bizleri içinde olduğumuz gaflet uykusundan uyandırsın